• Gazette 2.0

LOCAL ELECTIONS: Who is running in the 2021 primary?

Updated: Apr 5


Don’t forget to stop by the polls May 18 and place your votes for your local primary election. Below are the registered 2021 candidates for Crafton, Coraopolis, Ingram, Kennedy, McKees Rocks, Neville Island, Robinson and Stowe, Thornburg as well as school districts, Carlynton, Cornell, Montour and Sto-Rox. This is the unofficial list as per Allegheny County on March 26.

Crafton


Mayor, 4-year term, vote 1


Democratic:

Fred Amendola

Mike Zuhl

Coletta Perry

Member of council, 4-year term, vote 4


Democratic:

Fred Amendola

Erin Bollenbacher

Colton L. Chandler

Kristen R. Compitello

Brad Crouse

Phillip G. Levasseur

Justin Marks

John S. Oliverio

Vincent Ridilla

Republican:

Regina B. Patton

James L. Santucci

Sean A. Tremba

Coraopolis

Ward 1, 4-year term, vote 1

Democratic:

George Mihalyi

Ward 2, 4-year term, vote 1

Democratic:

Rudy Bolea

Republican:

Colleen Deitt


Ward 3, 4-year term, vote 1


Democratic:

Chad Kraynyk

Republican:

Danielle Alyce Burnette


Ward 4, 4-year term, vote 1


Democratic:

Allison Virus

Daniel R. LaRocco

Constable, ward 2, 6-year term, vote 1

Democratic:

John F. Vith Jr.


Constable, ward 3, 6-year term, vote 1

Democratic:

Harry J. Buntin


Mayor, 4-year term, vote 1


Democratic:

Michael Dixon

Republican:

Robb. J. Cardimen

Tax collector, 4-year term, vote 1

Democratic:

David Falcione

Ingram


Member of council, 4-year term, vote 4

Democratic:

Greg Butler

Karen L. Dixon

Susan Radzanowski

Richard Nucci


Mayor, 4-year term, vote 1


Democratic:

Sharon Stetz

Kennedy


Constable, ward 2, 6-year term, vote 2


Democratic:

John Buckley III

Tax collector, 4-year term, vote 1


Democratic:

Melvin Weinstein


Commissioner, 4-year term, vote 3


Democratic:

Donald Morrow

Susan Butya

Gary Vituccio

Republican:

Diane Schmitt

Commissioner, 2-year term, vote 1

Democratic:

Frederick Kauffmann

McKees Rocks


Constable, ward 1, 6-year term, vote 1

Democratic:

Richard Salters

Constable, ward 2, 6-year term, vote 1


Democratic:

Raymond Sprys

Mayor, 4-year term, vote 1


Democratic:

David Flick

John R. Muhr

Jackie Page

Tristan David Yoder


Controller, 4-year term, vote 1


Republican:

William C. Beck


Tax collector, 4-year term, vote 1


Democratic:

Maribeth L. Taylor

Tracey Pedersen

Ward 2, 4-year term, vote 3


Democratic:

Joseph Lubas

Nicholas Radoycis

Vince Corrie


Ward 1, 4-year term, vote 2

Democratic:

Joseph Mixter

Leslie Jackson Walker

Neville Island

Commissioner At-Large, 4-year term, vote 1

Democratic:

Joanne Cottle


Ward 2, 4-year term, vote 1


Democratic:

Richard Rutter


Constable, 6-year term, vote 2

Democratic:

James K. Claytor

Robinson


Tax collector, 4-year term, vote 1

Democratic:

Michael Pendel

Commissioner, 4-year term, vote 3


Democratic:

Ronald J. Shiwarski

Kenneth Kisow

James J. Barefoot

Republican:

Maureen Malick

Onorato Bucci

John F. Ricknavsky

Mindy Houser

Roberta A. Corpuz

Constable, 6-year term, vote 2


Democratic:

Craig M. Cannella

Stowe

Commissioner, 4-year term, vote 2

Democratic:

Darrell K. Chestnutt III

Louis F. Robin Parilla

Constable, 6-year term, vote 2


Democratic:

Patrick S. Jennings Sr.

Rosslyn Farms


Mayor, 4-year term, vote 1


Republican:

Isabel Ford


Member of council, 4-year term, vote 4

Democratic:

Leanora Griffin

Jonathan Glance

Republican:

Barbara Becker

David Robb

Constable, 6-year term, vote 1


Republican:

Charles Arcoletti

Thornburg


Member of council, 4-year term, vote 4


Democratic:

Anthony H. Szmul

Lauren A. Melfa Catanzarite

Sigo Falk


Republican:

Scott Quinn

Kimberly A. DePaolo

Vincent Coppola


Mayor, 4-year term, vote 1

Democratic:

Thomas M. Mackin Sr.


School Districts

Carlynton


School director, 4-year term, vote 4

Democratic/Republican:

Joseph C. Appel

Christine Simcic

LeeAnna O' Brien

Susie Puskar

Jessica L. Vogliano

Cornell


School director, 4-year term, vote 4


Democratic/Republican:

Michael L. Engel

Montour

School director, region 1, 4-year term, vote 1


Democratic/Republican:

Darrell Young

School director, region 3, 4-year term, vote 3


Democratic/Republican:

George Dudash, III

Cynthia Morrow

Mitchell E. Galiyas

Sto-Rox


School director, at-large, 4-year term, vote 2

Democratic/Republican:

Alice E. Cooper


Democratic:

Adrienne Roberts

Cameron M. Culliver

Tyler Kochirka

James M. Grimm

School director, region 1, 4-year term, vote 1

Democratic:

Cameron M. Culliver


School director, region 2, 4-year term, vote 1


Democratic:

Adrienne Roberts

James M. Grimm

Tyler Kochirka

Recent Posts

See All

Subscribe to Our Newsletter

  • White Facebook Icon
  • Instagram

© 2021 by The Gazette 2.0